Английски
  [ НАЧАЛО ]  [ КОНТАКТИ ]  [ ИИКТ ]  [ БАН ]  
ИИКТ Секция по Компютърни мрежи и архитектури
 
Дейности
Публикации
Проекти
История
Състав

Дейности
Развитие и експлоатиране на научната инфраструктура    
 

Дейностите, свързани с научната инфраструктура, имат общонационален характер и се отнасят до разработване и поддържане на национално значими инфраструктури със съществено значение за научните и образователни институти в страната.

  • Създаване и експлоатиране на Българската Изследователска и Образователна Мрежа (БИОМ), която предоставя на академичните и образователни институции в страната:
    • Високо скоростна мрежова свързаност;
    • възможност за ползване на ресурсите на опорния възел на мрежата, разположен в ИИКТ, за предоставяне на мрежови услуги, ползване на виртуални Web сървъри и ползване на надеждна и високопроизводителна запомняща среда;
    • ползване на Грид инфраструктурата в ИИКТ от специалисти в страната и чужбина;
    • ползване на супер компютърния център, разположен в МТИТС;
  • Създаване на система за управление на сигурността на БИОМ и Грид;
  • Създаване и експлоатиране на Грид клъстери, които представляват по-голямата част от Националната Грид инфраструктура на страната.
  • Поддръжка на система за активация на продукти на Microsoft Corp., закупени от МОМН и работещи в академичната мрежа.


Основният опорен възел на БИОМ се намира в ИИКТ. Специалисти от секцията управляват и поддържат този възел. През 2008 г. в рамките на проекта GÉANT2, изпълняван от сдружение БИОМ, в института е изграден опорен възел (Point of Presence – PoP) на европейския опорен пръстен на академичните мрежи GÉANT. Към началото на 2009 г. този възел е свързан с Атина, Букурещ и Будапеща посредством комуникационни линни със скорост 10 Gb/s, а към Истанбул с комуникационна линия със скорост 2,5 Gb/s. Скоростта на линията, свързваща мрежата на БИОМ с опорния пръстен GÉANT, е 1 Gb/s. В момента БИОМ осигурява на научните работници, преподаватели, студенти и ученици високоскоростен Интернет достъп до огромни информационни ресурси в целия свят. Това позволява те да участвуват пряко в редица международни проекти, да повишават своята квалификация и да използуват средства за електронно обучение.


Най-големите български Грид клъстери са разположени в ИИКТ и се обслужват от неговите специалисти като част от Европейската Грид инфраструктура. Два от тях се обслужват и развиват от специалисти на секция КМА. Тези клъстери разполагат общо с 280 процесорни ядра и над 28 терабайта дискова памет, която е организирана в обособена специализирана мрежа (Storage Area Network) с Fibre Channel интерфейс. Единият от клъстерите притежава 80 процесора, които ползват специализирана комуникационна среда Myrinet, която поради малкото си закъснение е много подходяща за масивно-паралелни задачи. Българските Грид клъстери са изградени и се поддържат с техническа и технологична помощ, предоставена в рамките на два от най-значимите инфраструктурни проекти на ЕК - EGEE2 и SEE-GRID2. Клъстерите работят в непрекъснат режим и са свободно достъпни за използване от българската изследователска общност за приложения, изискващи значителни изчислителни ресурси. ИИКТ предоставя методическа помощ и обучение по тяхното използване, като специално за целта е създаден малък учебен Грид клъстер с 8 процесорни ядра.

 

Изследване на високоскоростни комуникационни мрежи    
 

Анализ на архитектури и методи за изследване на високоскоростни комуникационни мрежи и програмни средства за мрежов обмен на мултимедийна информация. Изследване на методи за защита на сигурността на компютърни мрежи.

Създаване на методи за изследване на пропускната способност на локални мрежи, верификация на мрежови протоколи, защита на информацията, системно мрежово администриране и МОМНиторинг.


В рамките на проектите GÉANT, изпълняван от сдружение БИОМ, е извършена оценка на средствата за наблюдение и контрол на компютърни мрежи за целите на информационната сигурност. Разработени са и се поддържат системи за МОМНиторинг на състоянието на услугите от мрежовата инфраструктура perfSONAR Multi-Domain Monitoring (MDM). Създадени са системи за визуализация на състоянието на инфраструктурата и за отдалечено управление на системите за МОМНиторинг.

 

Изследване на разпределени компютърни архитектури    
 

Изучават се основните принципи, софтуерната инфраструктура и приложенията на големи разпределени изчислителни системи, основаващи се на GRID технологии. Изследванията се провеждат в няколко взаимно допълващи се области: управление на информация и знания, програмни модели, системни архитектури, услуги за МОМНиторинг на GRID инфраструктури, управление и разпределение на ресурсите.

Извършва се изследователска работа в областта на компютърни архитектури, използуващи принципите на квантовата механика (Quantum computing), а така също и методи за паралелно изпълнение в глобалната мрежа на някои класове задачи.